Blog Detail

Home/Zdravý životný štýl/Esenciálne oleje v našom živote

Esenciálne oleje v našom živote

Zdravý životný štýl

Vedeli ste, že náš mozog je schopný rozpoznať približne 10 tisíc rôznych vôní? Každá z týchto vôní na nás vplýva iným spôsobom- povzbudzujúco, relaxačne aj upokojujúco. Vône nemusia byť len príjemným zážitkom pre naše zmysli, ale môžu byť obzvlášť užitočné svojimi liečivými vlastnosťami. V takomto prípade je už reč o aromaterapii. Aromaterapia je jeden zo spôsobov využitia liečivých síl prírody za účelom liečenia. Je to skutočne prírodná terapia ktorá berie do úvahy telo, myseľ aj ducha. Esenciálne oleje sú ako zdravie z prírody koncentrované v malej fľaštičke. Majú ohromnú silu- sú 50 až 70 krát účinnejšie ako samotné bylinky a vďaka tomu si dokážu poradiť s mnohými zdravotnými problémami.

Krátka hystória Aromaterapie

Esenciálne oleje sa používajú už po stáročia- poznali ich v starovekom Egypte, Ríme v Grécku ale aj v Číne. Označenie ,, Aromaterapia,, však zaviedol francúzský chemik René-Maurice Gattefossé, ktorý si pri nehode v laboratóriu potrel popálenú ruku čistým levanduľovým olejom a objavil tak jeho liečivé vlastnosti. Po tomto objave používal éterické oleje počas prvej svetovej vojny v nemocnici.

Ako funguje Aromaterapia

Esenciálne oleje pôsobia na viacerých rovinách naraz. Dokážu behom chvíle zmierniť fyzické symptómy a súčasne budú pôsobiť aj na emočnú a mentálnu rovinu. Dýchaním ale aj cez sliznice a pokožku vnikajú do organizmu. Eterické oleje pri vdychovaní prenikajú cez nos priamo k čuchovému centru v mozgu. Čuchové stimulácie teda dokážu vyvolať okamžitú a priamu reakciu. To má za následok, že okrem priaznivého liečivého účinku na organizmus všetky pachy aj vône vyvolajú isté emócie.

Aromaterapia takýmto spôsobom prepája telo, myseľ aj ducha a nachádza preto zmysel vo farmaceutickom priemysle, kozmetike či v oblasti wellness. Takže na liečivé účinky je nutné používať iba prírodné esenciálne oleje ktoré sa získavajú najčastejšie parovodnou destiláciou, lisovaním za studena (citrusové oleje) alebo extrakciou (takto získané oleje sa označujú absolue).

Praktické použitie Aromaterapie

Ako som už uviedla, esenciálne oleje pôsobia na všetkých úrovniach ako na fyzickej tak aj na duševnej úrovni. Do organizmu sa dostávajú najčastejšie troma spôsobmi- inhaláciou teda vdychovaním, lokálne cez kožu masážou, kúpeľom alebo obkladmi a napokon vnútorným užitím ako potravinový doplnok.

Inhaláciou sa éterické oleje dostávajú do pľúc a putujú ďalej do krvného obehu. Tento spôsob použitia zaručí ich najrýchlejší účinok. Je veľmi priazniví pri chrípke či nachladnutí. Do nádoby nalejte vodu ktorá dosiahla takmer bod varu. Pridajte liečivé oleje napríklad čajovník, eukalyptus či mätu po 3 kvapkách a nakloňte sa nad paru. Pre intenzívnejší účinok si prehoďte cez hlavu uterák a 15 minút vdychujte výpary. Tento spôsob uvoľní dýchacie cesty a zároveň ich lieči tým že esenciálne oleje ničia baktérie aj vírusy. Takéto požitie je vhodné aj pre deti od 3 rokov s pridaním polovičnej dávky olejov.

Esenciálne oleje čistia vzduch nielen od nepríjemných pachov ale aj od choroboplodných organizmov. Pre to je vhodné ich použitie vo forme osviežovača vzduchu. Takto sa vydezinfikuje priestor veľmi jednoducho od baktérií a vírusov a vdychovaním esenciálnych olejov navodíme želaný psychický stav- uvoľňujúci, rozveselujúci, stimulujúci. K takémuto použitiu eselnciálnych olejov slúži zvlhčovač vzduchu alebo aromadifúzer. Veľmi obľúbené sú aj esenciálne oleje v spreji ktoré môžete mať pri sebe kedykoľvek a kdekoľvek.

Pomocou masáže preniká esenciálny olej cez pokožku až do hĺbky organizmu.

Najčastejšie sa používa pri svalovej únave keď svalstvo chceme zahriať alebo uvoľniť. Podľa toho volíme oleje- škorica, mäta, arnika zahrievajú, eukalyptus, bazalka uvoľňujú. Pri aromaterapeutickej masáži je nutné éterický olej zriediť s neutrálnym rastlinným olejom, tzv .nosičom. Ten umožní éterickému oleju preniknúť do organizmu a rozvinúť svoje liečivé účinky. Mnoho nosičov sa získava z orechov alebo semien, napríklad z mandlí, hroznových jadier alebo slnečnicových semien.

Aromaterapeutická kúpeľ v podstate účinkuje hneď dvoma spôsobmi -oleje sa vstrebávajú jednak cez pokožku a aj vdychovaním. Účinok bude o to rýchlejší. Ak očakávate od kúpeľa uvoľňujúci a relaxačný účinok, pridajte do vane pár kvapiek, ruže, vanilky a bergamontu. Ak si želáte povzbudiť, odporúčam citrusi alebo univerzálnu mätu. Ak trpíte zápalom močových ciest, teplí kúpeľ v kombinácii materiny dúšky a lipového kvetu je jednoznačne tou správnou terapiou.

Tip: Éterické oleje je možné pridať aj do čistiacich a pracích prostriedkov- zvýšite tak ich účinnosť a bielizni či podlahe dodajú príjemnú vôňu ktorá sa bude uvoľňovať pozvoľna a tak budú pôsobiť na vaše zmysli. Na takéto použitie odporúčam levanduľu alebo obľúbené citrusi.

Esenciálne oleje sa dajú použiť aj ako potravinový doplnok. Na tento účel sa používajú 100% čisté éterické oleje. Je treba však podotknúť že na takéto použitie nie sú vhodné všetky druhy esenciálnych olejov a ich vnútorné užitie treba vždy konzultovať s terapeutom alebo lekárnikom.

V štúdiu Yogin sú éterické oleje neodmysliteľnou súčasťou praxe. Vôňe z esenciálnych olejov sprevádzajú celú prax a na záver ich dostane každý yógujúci priamo do dlane. Používame len to najlepšie a najkvalitnejšie a pri tom sa snažíme podporovať lokálnych výrobcov zo Slovenska a Čiech. Veľký záujem o ne potvrdzuje ich kvalitu aj účínok, priďte sa o tom presvedčiť, s ich použitím a výberom vám radi poradíme.

,,Aromaterapia je viac než vôňa.,,

Autor: Marta

close

Získajte 5% zľavu na nákup!

Rada Vás budem informovať o NOVINKÁCH!

Back To Top