Blog Detail

Home/Yoga/Harmonizácia Yin Yógou v zimnom období

Harmonizácia Yin Yógou v zimnom období

Yoga

,,Uprostred zimy som v sebe objavil večné leto,,

                                                                              Albert Camus

Moje spomienky na zimu z detských čias je spojená s veľkou nádielkou snehu. Vyrastala som na vidieku v časoch keď sme pred televízorom trávili čas iba vínimočne a počítač ešte nebol bežnou súčasťou domácnosti. A tak ako deti sme trávili prirodzene veľa času vonku sánkovačkou, guľovačkou, korčuľovaním. My sme nudu nepoznali, bavilo nás všetko a tešili sme sa zo všetkého. Kde sú tie časy, keď sme sa ako deti borili v kopách snehu? Kedy nám mama zastrkovala vlnený sveter až ku kolenám aby sme mali obličky pekne v teple a nastrkovala na nohy 2 ponožky aby sme neprechladli od nôh?

Niečo mi z tohto obdobia ale predsa len utkvelo v pamäti- udržať chrbát kvôli obličkám a močovému mechúru v teple. Naše mamy nemali ani potuchy o čínskej medicíne a meridiánoch a predsa vedeli čo treba chrániť teplom.

Slovo zima v nás evokuje tmu, utiahnutie a túžbu po pokoji. Je to obdobie kedy omnoho častejšie pociťujeme strach, neistotu ale aj smútok. Z čoho a prečo? To je už príbeh každého z nás, avšak dlhé tmavé večery doma v teple nám dávajú priestor k hľadaniu, skúmaniu nás samých a pôvod našich strachov či obáv.

Celý vesmír žije v cykloch. Podľa Čínskej medicíny k ročnému obdobiu zima prislúchajú obličky a močový mechúr, a preto sa budeme teraz venovať práve im. Obličky a močový mechúr sú sídlom strachu a múdrosti zároveň, ich stav ovplyvňuje životnú silu, guráž a rozhodnosť. Emočný prejav nevyvážených orgánov sa prejaví ako strach alebo pocit samoty. Elementom zimy je voda. Choroby v zime vstupujú do tela cez šiju, kríže a chodidlá, preto si chránime tieto oblasti vhodným oblečením.

Orgán obličky a močový mechúr

Obličky (šen) považuje Čínska medicína za jeden z najdôležitejších orgánov v tele. Hovorí o nich, že sú “korením jin-jangu všetkých vnútorných orgánov” a “prameňom života”. Z ich dôležitosti môžeme odvodiť to, že v obličkách je uskladnená vrodená životná sila aj hmota, z ktorých sa človek rodí a žije, a vďaka nim môže aj on sám plodiť ďalšie potomstvo. Z dôvodu že sú párovým orgán, podľa Čínskej medicíny súvisia s našimi vzťahmi, či už s partnerskými, priateľskými, či vzťahovými, ktoré máme sami k sebe. Emóciou obličiek je strach a ich narušená energia prináša do našej psychiky opatrnosť, potrebu opory, neistotu, poruchy v sexuálnej oblasti, ale tiež sebapodceňovanie, úzkosť až depressie.

Močový mechúr predstavuje orientáciu sama na seba, orientáciu do svojho vnútra. Nie spôsobom dravím ale spôsobom veci nechať plynúť vlastným poriadkom a s ním nechať plynúť vnútorné ja. Predovšetkým v tejtomodernej dobe, plnej zhonu kedy sa od seba vzdiaľujeme a seba zradzujeme. Od svojho tela, od svojich pocitov, potrieb a intuície. Toto všetko sa potom odzrkadlí na našom zdravý. Súhrnne sa na močovom mechúry a obličkách podpisujú vnútorné udalosti, ktorými sme zasiahnutý.

Orgánové hodiny

Obličky sú svojou funkciou najsilnejšie čase medzi 17:00-19.00 a najoslabenejšie v čase medzi 05:00-07:00 ráno. Močový mechúr je svojou aktivitou navrchole v čase medzi 15:00-17:00 a najnižšie medzi 03:00-05:00.

Element Vody

Vyvážený prvok vody sa prejaví ako múdra osoba so zaujímavými názormi a naozaj hlbokými myšlienkami. S takýmto človekom je rozhovor obohacujúci, náučný a príjemný zároveň. Takýto človek svojimi slovami dokáže silne zapôsobiť, často sú jeho slová v jeho veku neobvykle múdre a pretkané životnými skúsenosťami. V spoločnosti takého človeka sa cítime povznášajúco už len jeho samotnou prítomnosťou. Osoba vyžaruje vyváženú a kľudnú energiu. Oproti tomu osoba, ktorá má element vody v nerovnováhe pôsobí nervózne a roztržito. Je náchylný k panike, fóbiám a vyčerpanosti.

Meridián obličiek a močového mechúra

Meridián močového mechúra je najdlhší a tak má najširší záber na vplyv ostatných orgánov. Jeho začiatok je pod malíčkom nohy, stúpa hore vnútornou stranou členkov, lýtka a stehna. Vnára sa hlbšie do tela, do obličiek a močových ciest, potom stúpa ďalej hore k bránici a končí pod klúčnymi kosťami. Meridián močového mechúra začína pri vnútornom kútiku oka a smeruje k najvyššiemu bodu na hlave. Hlavná vetva meridiánu vedie cez zadnú stranu hlavy k šiji a smeruje vo dvoch vetvách dole cez chrbát. Meridián je ďalej vedený cez driek na zadnú stranu stehien, cez podkolennú jamku po vonkajšej strane členku k malíčku chodidla.

Meditácia na zharmonizovanie elementu vody

Na začiatok sa napojíme na seba a na naše vnútorné plynutie. Myšlienky plávajú okolo nás a predsa nás nedokážu vyrušiť. Celé naše telo sa napája na moment plynutia, ktorá je činnosťou vodného živlu. Uvedomíme si vodu vo svojom tele, krvi, v lymfe ktorá prechádza obličkami. Je to rovnaká voda ktorá tečie na našej zemeguli, v našich riekach a potokoch. Rovnaká voda ktorá v podobe dažďa, rosy či snehu zalieva našu tvár na prechádzke prírodou. Je to skrátka naša voda. Teraz si predstavte hladinu jazera, ktorá sa po výdatnom daždi pomaly ukľudňuje. Hladina jazera predstavuje našu pokojnú myseľ, pokojné telo a pokojný dych. Cítime že voda, naše telo, naše myšlienky aj celý vesmír sme tá istá forma energie. Upokojuje nás to ešte viac, pocity strachu a neistoty odchádzajú a nás zalieva vďaka, radosť a vyrovnanosť. Vibrácie, ktoré svojou predstavou a svojimi myšlienkami vkladáme do vibrácie vody, sa teraz ponesú po celej planéta v nekončiacom vodnom kolobehu.

Yin Yógová zostava na harminizáciu meridánom obličiek a močového mechúra

Zostavu nájdete na priloženom obrázku.

V každej pozícii zotrvajte 3 minúty a opakujte ju na pravú aj ľavú stranu.

Autor: Marta

close

Získajte 5% zľavu na nákup!

Rada Vás budem informovať o NOVINKÁCH!

Back To Top