Blog Detail

Home/Yoga/Každovečerné yogové rituály pre obnovu a udržanie energie

Každovečerné yogové rituály pre obnovu a udržanie energie

Yoga

Vesmír možno definovať ako ďaleké nekonečno. Funguje na báze vnútorného mechanizmu, ktorým sa vytvára všetko, čo vnímame svojimi zmyslami. Začiatok dňa je definovaný svitaním a východom slnka, jeho koniec je naopak sprevádzaný zotmením. Ďalšia zmena, ktorá sa vykresľuje v cykloch je v podobe ročných období. Tieto cykly sa opakujú a slnko a mesiac putujú po oblohe každý svojou trajektóriou. Mnoho javov nemožno zachytiť naším vedomím, sme však schopní vnímať rytmus, ktorý je nimi sprevádzaný.

Ak naše telo a myseľ fungujú optimálne, striedajú sa v nás pravidelné rytmy. Každý orgán má stanovený svoj vlastný čas, keď odpočíva alebo naberá na aktivite. Rytmus je rituál a rituál je život.

Relaxácia v pozícii mŕtvoly (šavásana) je zázrakom yogovej praxe. Nájdite si každý večer čas a strávte niekoľko minút so sebou. Pripravte si miesto, kde budete odpočívať a regenerovať svoje sily po celom dni.

Položte sa na chrbát a venujte pozornosť uvoľňovaniu vášho tela. Ponaťahujte sa a úplne uvoľnite zovretie. Môžete zopakovať niekoľkokrát.

Sledujte váš prirodzený a plynulý dych a nechajte všetko, čo vám prúdi mysľou, z vnútorného alebo vonkajšieho sveta plynúť. Nesústreďujte sa na každú myšlienku, nezisťujte jej príčiny príchodu, nechajte ju v pokoji odísť a dajte priestor ďalším. Nechajte všetko voľne plynúť.

Pracujte s predstavou, že vaše telo a myseľ sú zaplavované liečivým svetlom a prežívajte pocit napĺňania každej bunky vášho tela, týmto liečivým svetlom.

Na záver spojte dlane pred hrudníkom trením si ich zahrejte. Uvedomte si teplo, ktoré z nich vyžaruje a vnímajte spojenie dvoch pólov – ľavá a pravá ruka. Ich silu potom priložte na miesto, ktoré potrebujete zahriať, podporiť alebo oživiť.

Tip pre relaxáciu

Ak pociťujete nepríjemný tlak v krížovej oblasti, nechajte si pokrčené nohy. Pre prax je ďalej vhodné zakryť si oči prikrývkou a prikryte sa dekou, aby ste viac precítili seba samého, svoje vnútro a teplo vášho tela.

Autor: Veronika

close

Získajte 5% zľavu na nákup!

Rada Vás budem informovať o NOVINKÁCH!

Back To Top