Blog Detail

Home/Žena/Menštruácia, alebo ako využiť ženskú premenlivosť vo svoj prospech

Menštruácia, alebo ako využiť ženskú premenlivosť vo svoj prospech

Žena

,,Premenlivosť nie je negatívna ženská vlastnosť, ale naopak kvalita, ktorá obohacuje náš život a poskytuje nám v priebehu mesiaca štyri rôzne súbory schopností – ale aj výzvy.,,

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Miranda Gray

V ženu sa dievča mení momentom prvej menštruácie.

Tento prerod bol v pôvodných kultúrach pre ženú zásadný, bola to oslava, radosť, naplnenie, očakávanie nového.

V našej „modernej“ kultúre, už na rituály niet miesta. Menštruácia je spoločnosťou vnímaná negatívne, dokonca aj samotnými ženami. Ženy nechcú, aby niekto vedel, že zrovna menštruujú. A tak ďalej vykonávajú svoju prácu, štúdiá, starajú sa o rodinu a tvária sa, že sa nič nedeje.

Ale ono sa deje! Vysoké percento žien zažíva tzv. PMS, trápia ich bolesti krížov, podbruška, hlavy, majú zlú náladu, sú precitlivené, unavené, podráždené…..

To všetko sa deje z jediného dôvodu:

Nie sme v harmónii so svojim telom a svojim menštruačným cyklom.

Sama som k tejto skupine žien patrila aj ja. Zmenil to až kurz Vitálnej yógy, kde som po prvé v živote počula o ženskej cykličnosti. To som už mala syna, a ja som si uvedomila koľko rokov som žila s pocitom že so mnou nie je niečo v poriadku, s pocitom že som divná, náladová.

Keď si spomeniem na svoju prvú menštruáciu, prebudí sa vo mne spomienka a strach, odmietnutie ale aj rozpačitosť, nesmelé informácie a inštrukcie od mamy iba praktického charakteru. Čo je pre 12 ročné dievča dosť málo. Vedela som však že sa nemám pýtať a tak som si nejak zvykla…

Myslím si že to bohužiaľ nie je ojedinelý príklad, ale skôr väčšinová skúsenosť.

Zmenil to až spomínaný kurz, kedy sa mi uľavilo, a boľavé myšlienky spojené s prvou menštruáciou som s plačom vyprevadila. Bol to impulz k inému pohľadu na ženský cyklus, na panvu a na energiu v nej. Myslím si že až vtedy som sa stala sebavedomou ženou. Pochopila som dar menštruácie a prijala ju ako požehnanie. Uvedomila som si svoju ženskosť a pocítila povinnosť sa o ňu starať. Prvý mesiac som sa skúmala, týždeň po týždni, každú jednu zmenu ktorá vo mne nastala-svoju náladu, pocity, silu, kreativitu, energiu, sexualitu. Boli to nové a veľké objavy pre mňa. Veľa sa vtedy zmenilo a riadim sa nimi dodnes.

Behom menštruácie môžeme pociťovať 4 fázy, ktoré sa vzájomne prelínajú, prirodzene prechádzajú jedna do druhej tak, ako sa mení hladina ženských hormónov v tele. Hranica fáz ako aj ich dĺžka je u každej ženy iná, je potreba vlastnej vnímavosti k zisteniu mesačného rytmu, s ktorým môže žena pracovať, plánovať svoje aktivity, žiť s nimi a tak byť v súlade so svojou prirodzenosťou.

Reflektívna fáza

Archeotyp stareny, zima v nás (1.-6. deň cyklu) v tejto fáze pociťujeme pokoj, zmierenie, schopnosť prehodnocovať, stav meditácie, jednoduchosť , ale aj stratu záujmu o udalosti a výkon.

Dynamická fáza

Archeotyp Panny, jaro v nás (7.-13. deň cyklu) prináša elán aj odvahu, čistú a efektívnu hlavu, odhodlanie, jasnú víziu aj fyzickú energiu, ale aj silný individualizmus až necitlivosť.

Ovulačná fáza

Archeotyp matky (14.-20. deň cyklu) rozvíja ženský šarm, sexualitu, láskavosť, umenie komunikovať, empatiu, radosť zo starostlivosti o druhých ale aj sklon obetovať sa, chuť na spoločnosť.

Kreativna fáza

Archeotyp čarodejnice (21.-28. deň cyklu)  prináša predstavivosť a tvorivú energiu, geniálne nápady a intuitivné videnie, ale aj netrpezlivosť a rastúcu únavu.

Vedomie cykličnosti prináša poriadok do ženskej chaotičnosti pričom je prirodzený. Skúmajte svoj cyklus a premeny počas mesiaca prinesú vnútornú pohodu, kreativitu do práce aj osobného života. Je čas zažať ťažiť z toho čo sme doteraz pokladali za nepohodlné.

Autor: Marta

Použitá literatúra: Červený mesiac, cyklická žena: Miranda Gray

Fotka: depositphotos.com

close

Získajte 5% zľavu na nákup!

Rada Vás budem informovať o NOVINKÁCH!

Back To Top