Blog Detail

Home/Yoga/Moja najobľúbenejšia mantra

Moja najobľúbenejšia mantra

Yoga

OM TRYAMBAKAM- moja najobľúbenejšia mantra

Ak chceme zostať v prítomnosti, vyžaduje si to značné úsilie. Existuje niekoľko meditačných techník ktoré nás učia ovládnuť pozornosť na tu a teraz- zahladením sa napríklad na jediný bod svetla alebo pozorovaním stúpania a klesania dychu. V indickej škole yogy nás učili  meditovať pomocou mantry, posvätných slov alebo slabík ktoré sa sústredene opakujú. Mantra má dve funkcie. Po prvé, je zamestnať myseľ. Ďalším účelom je dostať nás do iného stavu, na spôsob pádla, ktoré má prekonávať sčerené vody mysle. Vždy keď myseľ stiahnu rozbúrené vody, treba sa vrátiť k mantre. V Indii nás učili že sanskritské mantry majú nepredstaviteľnú silu, a ak človek pri svojej mantre zotrvá, mantra ho dovezie k brehom pokoja, vyrovnanosti a harmónie (osvietenia).

Väčšina mantier je venovaná božským energiám presne tak ako to je aj pri mojej obľúbenej liečivej mantre  s názvom Om Tryambakam. Táto mantra je spojená so Šivom ktorý spolu s Vishnu a Brahmou tvoria v svätú trojicu hinduismu.

Šiva, podľa hinduistických véd má dve úlohy: je ochrancom celkového poriadku ale je aj zároveň ničiteľom nevedomosti a pripútanosti. Šiva je spojený s časom, láskou k životu a s tvorením v zmysle že na konci cyklu zbúra staré aby mohlo vzniknúť nové. Šiva je ochrancom yogy, posvätných textov a véd a starovekých textov. On vedie tých čo túžia po duchovnom rozvoji a sebarealizácii. Ako pán yogy je patrónom meditácie a zotrvania pri rozvoji yogovej praxi. Šiva je ešte považovaný za pána reinkarnácie čo je znovuzrodenie za účelom zdokonaľovania duše a zbavenia sa utrpenia.

OM TRYAMBAKAM- význam mantry

Z vlastnej skúsenosti Vám môžem povedať že je liečivá a životodarná mantra. Dáva pevné zdravie a duchovnú slobodu a prosperitu. Mantra podporuje fyzické a psychické zdravie, udržuje myseľ zdravú a pri sile, pôsobí uskladňujúco, navodzuje pocit šťastia a spokojnosti. Liečivá sila mantry Om Tryambakam pomáha odstrániť vnútorné bloky, ktoré oslabujú odvahu, odhodlanie, vzbudzujú strach, úzkosť, zlosť, nenávisť a ďalšie negatívne pocity spojené so smrťou alebo ohrozením života. Je ideálna v náročných obdobiach, ako je teraz.

Táto mantra je cesta ako sa napojiť na vnútornú liečivu silu alebo ako okolo seba vytvoriť ochranu a prostredie prosperity a mieru. Životodarná mantra Om Tryambakam je absolútnym zdroj ochrany, fyzickej, psychickej a duchovnej.

Ako mantru používať

Je viac možností ako rozvinúť silu mantry. Pred tým ako ju však začneme používať, je nevyhnutné mať na pamäti že k mantre treba mať úctu. Ďalej sa treba naučiť správne vysloviť slová. Pre to zo začiatku môžete mantru čítať či iba počúvať a uvidíte, čoskoro sa výslovnosť dostaví sama.

Jej silu pocítite, napríklad keď mantru 3 krát odrieknete pred tým ako odídete z domu. Bude ta chrániť pri cestách a návrat domov bude ako by pod ochranným štítom samotného Šivu. Ďalšou možnosťou je zahájiť mantrou každodennú meditáciu. Najprv uložte telo do pohodlného sedu, prehĺbte dych a zopakujte mantru v počte 3, 9,21, alebo 36 a nechajte myseľ ešte nejakú chvíľu aby spočinula na vlne ktorú stvorilo samotné odriekanie.

Pri opakovaní mantry sústreďte svoju pozornosť na jednotlivé slabiky a nenechaj myseľ utiecť k iným myšlienkam.

Om tryambakam yajamahe

Sugandhim pushti vardhanam

Urvarukamiva bandhanan

Mrityor mukshiya mamritat

Preklad: Ochraňuj ma, trojokí (pán Šiva), ktorý sa staráš a vyživuješ všetky bytosti. Požehnaj mi zdravím a nesmrteľnosťou, ochráň ma od pazúrov smrti, rovnako ako je uhorka odrezaná od svojej liany.

Tu si môžeš mantru vychutnať. Medituj, lieč sa a uzdrav sa….

https://open.spotify.com/track/7xHqunPfTTNAsJvBjSzDsH?si=EJYboKYsQLKEvkXwxE2YHw&utm_source=native-share-menu

close

Získajte 5% zľavu na nákup!

Rada Vás budem informovať o NOVINKÁCH!

Back To Top