Blog Detail

Home/Yoga/Jeseň s jogou

Jeseň s jogou

Yoga

Máme tu posledný mesiac tohto inšpiratívneho jesenného obdobia, ktoré nás vťahuje myšlienkami do seba samých. Hmlisté sychravé počasie nás skrýva v závoji melanchólie a pocitu nerovnováhy. Aby bola Vaša myseľ v dokonalej harmónií a odolávala chladu, ktoré toto obdobie prináša, zostavili sme pre Vás jednoduchý „joga recept“.

Skvelé jogové pozície pre jesenné obdobie

Pozície ako Balasana (Pozícia dieťaťa) alebo Uttanasana (Hlboký predklon), v ktorých zohnuté kolená a brucho priťahované k stehnám, sú užitočnými pomocníkmi pri zameraní sa viac na nás samotných. Tieto pozície sú i tzv. uzemňovacími pozíciami, ktoré nám pomáhajú zostať vyrovnaný a pripravený na zmeny, ktoré sa okolo nás dejú.
Odporúčame tiež začleniť pozície, ktoré rozprúdia krv v tele a vytvoria teplo, tak potrebné v týchto chladných dňoch. Tieto pozície pracujú so svalmi, ktoré pokrývajú najväčší rozsah nášho tela a sú výborné na srdcovú činnosť. Hovoríme o Utkatasane (Stolička) – je potrebné ju niekoľko krát predýchať aby sa telo skutočne zahrialo. Aktivujem najmä hamstringy a kvadricepsy. Užitočná je aj Navasana (Loďka), ktorá aktivuje brušné svalstvo po celej dĺžke.

Kapalabhati Pranayama – na posilnenie energie

Na prekonanie lenivosti pomôže dychové cvičenie Kapalaghati Pranayama.
Postup k správnemu praktikovaniu: Usaďte sa do jedného z jogových sedov. Dbajte na to, aby bol Váš chrbát vystretý (ak potrebujete, podložte si sedacie svaly vankúšom). Ruky si môžete uložiť do džana mudry, čin mudry (keď spojíte palec a ukazovák a dlane smerujú na hor alebo na dol) alebo na lepšiu kontrolu Vášho dychu si položte pravú dlaň do oblasti podbružka.
Hlboko sa nadýchnite a prudko krátko vydýchnite. Tento nádych a výdych opakujte niekoľko krát za sebou v rýchlom tempe.
Zvoľte si počet nádychov a výdychov a vráťte svoj dych do pravidelného hlbokého dychu.
Už po niekoľkých minútach (8 – 10 min.) cvičenia sa dostavia výsledky v podobe nabudenia organizmu i rozprúdenia tepla v celom tele.

Rady z Ayuverdy (najstarší a najprepracovanejší medicínsky systém na svete)

Nazývaná aj ako „sestra yogy“, pretože tiež pochádza z Indie a tiež pomáha zabezpečiť plnohodnotný a šťastný život. Recept ako sa vyrovnať s týmto ročným obdobím podľa tohto medicínskeho systému:
1. Začnite deň s teplým pohárom vody ochutenej pár kvapkami citrónu. Pomôže Vám k hydratácií i zahriatiu organizmu. Tiež je to účinný prostriedok na naštartovanie tráviaceho systému.
2. Jedzte koreňovú zeleninu – mrkva, zeler, petržlen, repa, chren, lotosový koreň, repa, reďkovka…  Náš organizmus nebude trpieť nedostatkom vitamínov ani minerálov, ba naopak.
3. Do jedál používajte štipľavé koreniny – zázvor, škoricu, cesnak, čierne korenie, kmín a kurkuma sú nielen výborné ochucovadlá ale uľahčujú aj trávenie. Večernú pohodu vám navodí teplá šálka zázvorového čaju alebo alebo zohriate mlieko s troškou kurkumy.
Veríme, že náš krátky návod ako si spríjemniť toto ročné obdobie a zostať vyrovnaný na tele i na duši Vám pomôžu a potvrdia aká je joga úžasný pomocník.

close

Získajte 5% zľavu na nákup!

Rada Vás budem informovať o NOVINKÁCH!

Back To Top